גסטריטיס - דלקת בקיבה - טיפול וריפוי טבעיגסטריטיס - דלקת בקיבה - רקע כללי

גסטריטיס מתארת מצב של דלקת ברירית הקיבה. היא יכולה להיות אקוטית או כרונית בדרגות חומרה שונות. הסיבה הנפוצה ביותר לגסטריטיס, בעולם המערבי, הינה על ידי חיידק הנקרא הליקובקטר פילורי. חיידק ההליקובקטר עלול לגרום גם לאולקוס - כיב קיבה, גסטריטיס, כאמור, דלקת במעי ואף סרטן. יחד עם זאת, זהו חיידק הנמצא אצל אנשים רבים ללא שהוא גורם לסימפטומים כלשהם. הסברה הרווחת היא שככל שהגיל מתקדם יותר כך החיידק נפוץ יותר.

הטיפול כולל התמקדות בסיבות לבעיה ובתסמינים גם יחד - שילוב המניב הצלחות משמעותיות. זו גם הדרך להחלים בצורה יסודית ולשמור על הבריאות לטווח ארוך. קביעת תור ומידע נוסף

לילך נהרי ND נטורופתית מוסמכת
1-700-700-329


בשנות ה-80 גילה חוקר בשם מרשל את המצאות החיידק הליקובקטר פילורי בקיבה וכן נמצא כי הוא הגורם הראשי לדלקות קיבה וכיבי קיבה (אולקוס). קהילת הרפואה בזמנו לא התייחסה ברצינות למחקר מאחר ואף אחד לא האמין כי חיידק כלשהוא יכול לשרוד במיצי הקיבה החזקים. מחקרים נוספים בנושא, בניהם מחקר בו הדביק מרשל את עצמו בחיידק ועל ידי כך גרם לעצמו כיב קיבה, הוכיחו את הקשר בין דלקתיות בקיבה לבין חיידק הליקובקטר פילורי.

כיום, חיידק זה נהפך "להיט" בעולם הרפואה המודרני, ותלונות רבות סביב בעיות עיכול מסתיימות בבדיקה להימצאותו בקיבה. ברוב המקרים הטיפול המקובל לחיידק הליקובקטר פילורי הוא באמצעות אנטיביוטיקה בעוצמה משתנה בעיקר כאשר אין הצלחה בטיפול הראשון. ישנם מקרים בהם הטיפול האנטיביוטי מצליח לצמצם את אוכלוסיית החיידק אולם הדלקתיות והסימפטומים נשארים. במקרים כאלו הטיפול המקובל הוא בשילוב של תרופות כגון אומפרדקס, נקסיום וכו'.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


השאלה המרכזית בבסיס תהליך הטיפול, היא מדוע אצל אנשים מסויימים החיידק משגשג וגורם לדלקות וכיבים ואילו אצל אנשים אחרים הוא נמצא ברמה נמוכה ואינו מתפרץ? מהניסיון הקליני ומעדויות מצטברות מתברר כי הסיבות העומדות מאחורי התפרצות ושגשוג החיידק אצל אנשים מסויימים היא כנראה חולשה של מערכת החיסון וחוסר איזון של מערכת העיכול העלולים להגרם כתוצאה מתזונה לקויה, מתח ולחץ, זיהומים שונים ועוד.


הבשורה המשמעותית היא כי אלו גורמים חיצוניים הניתנים לשינוי ובכך להביא לתהליך ריפוי מוצלח של דלקות בקיבה, כיבים, צמצום השפעות החיידק, איזון חוזר של מערכת העיכול ובראשה הקיבה.

אבחון להמצאות הליקובקטר פילורי נעשה  בד"כ על ידי בדיקת נשיפה.


רוצה שנחזור אליך לייעוץ?

* שדות חובה


סיבות אפשריות נוספות לגסטריטיס – דלקת בקיבה

• זיהום פטרייתי – לרוב אצל אנשים עם מערכת חיסון לקויה
• זיהום פרזיטי – לרוב מצריכה של אוכל ים שאינו מבושל
• זיהום ויראלי
• רפלוקס של מיצי מרה
• שימוש בתרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות ( NSAIDs)
• עישון סיגריות
• מחלות אוטואימוניות
• צריכה רבה של אלכוהול
• אלרגנים מסוימים
• קרינה מסוימת
• מתח


טיפול וריפוי טבעי לגסטריטיס
לילך נהרי ND Cl.H, נטורופתית מוסמכת
15 שנות ניסיון קליני - מומחיות במחלות דרכי עיכול
התקשרו למידע וייעוץ - 1-700-700-329


סימפטומים עיקריים לגסטריטיס – דלקת בקיבה

• כאבים בבטן עליונה או אי נוחות
• תחושה של אוכל תקוע בגרון
• בחילות
• הקאות
• צרבות
• שיהוקים וגזים
• גיהוק
• עייפות
• היפוכלורידריה (הפרשה מעטה של חומציות הקיבה)
• איבוד תאבון
• חום

גסטריטיס – דלקת בקיבה - אבחנה רפואית

תהליך האבחנה המדויק ביותר לגסטריטיס מבוצע על ידי גסטרוסקופיה. בבדיקה זו מוחדר סיב אופטי לקיבה דרך הפה. הרופא הבודק יכול לראות אם רירית הקיבה מודלקת, אם יש כיב ומה חומרת המצב. בזמן בדיקת הגסטרוסקופיה נוטלים בד"כ ביופסיה - דגימה מרירית הקיבה, על מנת לבצע בדיקה תחת מיקרוסקופ לקבלת אבחנה מדויקת יותר.


טיפול וריפוי טבעי לגסטריטיס
לילך נהרי ND Cl.H, נטורופתית מוסמכת
15 שנות ניסיון קליני - מומחיות במחלות דרכי עיכול
התקשרו למידע וייעוץ - 1-700-700-329


הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס

תכנית לריפוי ומניעה עתידית
תכנית הטיפול הנטורופתי לריפוי דלקת בקיבה נבנית בהתאמה לסיבות אשר גרמו לדלקת וכן לאורח חייו של המטופל. מטרות הטיפול בגסטריטיס הן ריפוי ישיר של הדלקת לצד חיזוק מערכות העיכול והחיסון למניעת חזרה עתידית של החיידק והדלקת עצמה. הקשר הישיר בין תזונה, סטרס, זיהומים חיצוניים ועוד עומד במרכז תהליך הריפוי ומכאן ההצלחות הטיפוליות.

תזונה אנטי דלקתית ומשקמת ריריות הקיבה
התזונה המתאימה ביותר לריפוי יעיל של גסטריטיס היא תזונה אנטי דלקתית אשר מטרתה היא הורדת רמת הדלקתיות בקיבה עצמה ובגוף בכלל. תזונה זו מותאמת לצרכי המטופל ולרוב היא כוללת הגברה מבוקרת של חומצות שומן חיוניות המשמשות כמתווכות חשובות לחומר מוצא להרומונים מקומיים כגון טרומבוקסנים ולויקוטריאנים – הורמונים אלו משפיעים על רמת הדלקתיות בגוף ולכן יש חשיבות גבוהה בויסות הנכון שלהם בזמן הטיפול בגסטריטיס. כמו כן ישנה חשיבות לצריכה מוגברת של מזונות המסייעים לשיקום ריריות הקיבה וכן המנעות ממזונות העלולים לגרות את הקיבה להעלות את רמת החומציות ולהגביר התגובה הדלקתית בגוף.

צמחי מרפא אנטי חיידקיים ואנטי דלקתיים
לצד התכנית התזונתית המשקמת, לצמחי המרפא תפקיד חשוב בתהליך הריפוי של דלקות בקיבה וכן לטיפול ישיר בצמצום אוכלוסיית חיידק ההליקובקטר פילורי. צמחים כגון פיליפנדולה (Filipendula ulmaria), ליקוריץ (Glycyrrhiza glabra), אולמוס (Ulmus) ועוד, מוכרים ביכולתם לסייע במצבי דלקת בקיבה וכן לתהליכים אנטי חיידקיים. מחקרים שונים נעשו על היכולת של צמחי המרפא לסייע בהתמודדות מוצלחת עם חיידק ההליקובקטר פילורי וכן סיוע לריפוי דלקתיות בריריות הקיבה עצמה.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


סיפורי הצלחה בריפוי גסטריטיס

גסטריטיס, בקע סרעפתי, כולסטרול גבוה

גסטריטיס וגזים

גסטריטיס, בקע סרעפתי, הליקובקטר פילורי

גסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית וכאבי מחזור חזקים

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי


תקצירי מחקרים אודות הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס

ליקוריץ עשוי לעכב צמיחת הליקובקטר פילורי בקיבה
במחקר שנערך עולה כי לליקוריץ חומרים פעילים אשר היכולים לעכב צמיחת חיידק ההליקובקטר בקיבה, החומרים הפעילים של ליקוריץ – גלברידין, גלברן, ליקוקלקון, ליקוריצין וליקוסופלבון, הראו פעילות מונעת גדילה של חיידק ההליקובקטר פילורי בקיבה, גם נגד הזנים העמידים. ניתן יהיה לעשות שימוש בחומרים אלו למצבים הקשורים לחיידק הליקובקטר כגון כיב פפטי.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320502018647

צמחי מרפא כנגד פעילות אנזים אוראז
אנזים אוראז (Urease enzyme) מאפשר לחיידק הליקובקטר פילורי לייצר אמוניה המבססת את הסביבה החומצית של הקיבה ועוזרת לו לשרוד במיצי הקיבה. חיידק זה נמצא קשור כעלול לגרום מחלות של דרכי עיכול עליונות כגון: גסטריטיס, דלקת בתרסריון, כיב קיבה ועוד. צמחי מרפא משמשים שנים רבות כמקור טבעי של חומרים בעלי תכונות ריפוי עם רעילות נמוכה יותר ותופעות לוואי פחותות בזמן שימוש לטיפול אפשרי במגוון מצבי בריאות.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26330884

ליקוריץ ודלקת בקיבה
הקבוצה שקבלה חומצה גליצריטינית הראתה שיפור משמעותי במדדים- נצפה שיפור בריריות הקיבה והדלקת פחתה לעומת הקבוצה עם החיידק ללא הטיפול האנטיביוטי. מול הקבוצה אשר נטלה טיפול אנטיביוטי נצפו תוצאות דומות מה שמרמז כי לצמח הליקוריץ יש פוטנציאל פיתוח עתידי כמענה לדלקת בקיבה גסטריטיס על רקע חיידק הליקובקטר פילורי.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27006947

צמחי מרפא ועיכוב גדילת חיידק הליקובקטר פילורי
נלקחו עשרים ואחד סוגי צמחי מרפא וכן ארבע סוגי שמנים אתריים לבדיקה מעבדתית למציאת גובה הפעילות האנטי בקטריאלית שלהם אל מול חיידק ההליקובקטר פילורי וחיידק קמפילובקטר ג'ג'וני. מתוצאות הבדיקה עולה כי הצמחים להלן הראו את התוצאות הטובות ביותר בעיכוב גדילת חיידק ההליקובקטר פילורי: פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gastritis+filipendula