כבד שומני - טיפול וריפוי טבעיכבד שומני - רקע כללי

כבד שומני יכול להופיע ככבד שומני בלבד (סטטוזיס) או כבד שומני מודלק (סטטוהפטיטיס). מצב זה יכול להתרחש עקב שימוש רב באלכוהול, אך לא רק. כבד שומני המקושר לשימוש באלכוהול יכול להתרחש בצריכה קטנה של כמות אלכוהול שבועית. דלקתיות בכבד יכולה להיווצר ממחלות אחרות ומרעלנים.


במצב בו אין צריכה מוגברת של אלכוהול, כבד שומני הוא תוצאה של צבירה של שומנים (טריגליצרידים ושומנים אחרים) בתאי הכבד. כבד שומני נחשב למצב שפיר, אבל במידה והכבד השומני מלווה בדלקת, מצב זה יכול להוביל לצירוזיס (שחמת). רובם של החולים בכבד שומני הם אסימפטומטים, כלומר, ללא סימפטומים. אולם, לאחר תשאול מקיף לרוב מתברר כי רוב החולים סובלים מעייפות מתמדת, הרגשת חולי ואי נוחות במערכת עיכול עליונה. הסיבה השכיחה ביותר לכבד שומני הינה מטבולית. זה אומר שלרוב בעיה זו תלווה בבעיות נוספות כגון סוכרת מסוג 2, השמנה ו\או היפרטריגליצרידמיה (טריגליצרידים גבוהים).


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת


יש לזכור כי אמנם הסננה שומנית של הכבד היא מצב שכיח שברוב המקרים הוא כרוני וללא סימפטומים, ואינו גורם לנזק משמעותי, אך הוא יכול גם להתקדם בהדרגה ולהפוך לדלקת כבד משמעותית במקרים מסוימים, ולהגיע עד לשחמת וכשל הכבד. לכן, חשוב מאוד לטפל בכבד השומני כמה שיותר מוקדם.


טיפול נטורופתי בכבד שומני


בדרך כלל מטופל לא יגיע לטיפול נטורופתי עם תלונה עיקרית של כבד שומני. לרוב תתלווה לבעיה זו השמנה, סכרת, כולסטרול או טריגליצרידים גבוהים ועוד, והיא תהיה הגורם העיקרי לבוא לטיפול.

הטיפול הנטורופתי מתמקד בכמה מישורים:

תזונה
במסגרת הטיפול מותאמת למטופל תזונה דלת שומן רווי ועשירה במזון תומך כבד. השינוי התזונתי הכרחי לטיפול בכבד השומני ובבעיות הנלוות אליו.

פעילות גופנית
מחקרים רבים מראים כי לפעילות גופנית השפעה מיטיבה עם תפקוד הכבד. בנוסף, במידה ויש בעיה מטבולית אחרת, פעילות גופנית היא קריטית, לדוגמא, לשמירה על משקל תקין ועל רמות סוכר מאוזנות.

צמחי מרפא
ישנם צמחי מרפא המאזנים את תפקוד הכבד ועוזרים לניקוי הכבד. פורמולת צמחי מרפא מותאמת אישית לכל מטופל. צמחי מרפא יעילים לשימוש בכבד שומני: CYNARA (ארטישוק) , ARTEMISIA (שיבא)

תוספי תזונה
ישנם תוספי תזונה בעלי פעילות ליפוטרופית המקטינה ומאזנת את רמת השומנים בתאי הכבד.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בכבד שומני


שאלה:
בבדיקת אולטרסאונד התגלה לי כבד מוגדל ושומני. איך מטפלים בבעיה הזאת?
תשובה:
הסכנה שומנית של הכבד היא מצב שכיח שברוב המקרים הוא כרוני וללא סימפטומים, ואינו גורם לנזק משמעותי, אך הוא יכול גם להתקדם בהדרגה ולהפוך לדלקת כבד משמעותית במקרים מסוימים ולהגיע עד לשחמת וכשל הכבד. מומלץ כעת לגשת לרופא המשפחה על מנת לבצע בדיקה לסוכר, לשומני הדם ולתפקודי ואנזימי הכבד כדי לברר אם יש מחלה נוספת.כבד שומני שכיח יותר באנשים סוכרתיים, שמנים ועם עודף שומנים בדם. הטיפול היעיל ביותר הוא שינוי תזונתי ותרגול קבוע של פעילות גופנית. בנוסף, ישנם צמחי מרפא ותוספי תזונה שעוזרים בשיקום הכבד.


שאלה:
האם יש צמחי מרפא ויכולים לפתור את בעיית הכבד השומני?
תשובה:
ישנם צמחי מרפא שנחקרו רבות לטיפול חוסר איזון בכבד, המפורסם מבניהם הוא הגדילן (Silybum Marianum)שיעיל ביותר לשיקום תאי הכבד במצבי מחלות של הכבד כמו דלקת הכבד (הפטיטיס), שחמת הכבד, כבד שומני, אנזימים גבוהים וכו'. הוא פועל ישירות על תאי הכבד ומאזן את קרומי התאים. יחד עם זאת, קשה מאוד לטפל בבעיה של כבד שומני ללא שינוי תזונתי וירידה במשקל, במידה ויש עודף משקל.


שאלה:
איזה שיקוי\תוסף מזון\מאכל הכי יעיל לניקוי הכבד במידה ויש כבד שומני?
תשובה:
ניקוי כבד הוא כלי יעיל ביותר לנקות את הכבד ולאזן כבד שומני. הניקוי כולל שינוי תזונתי משמעותי ולקיחה של צמחי מרפא לאורך תקופת זמן. את הניקוי יש לעשות בליווי נטורופת. התזונה דלה בשומנים, עשירה במזונות שלמים מן הצומח, עם דגש על ירקות שתומכים בכבד. הצמחים הכי מוכרים לניקוי כבד הינם הטרקסקום והסיליבום. ישנם צמחים נוספים כמו הסכיזנדרה. רצוי להימנע ממזונות מעובדים המכילים חומרים משמרים וצבעי מאכל. מכיוון שתפקידו של הכבד לסנן את הרעלים בגוף, ככול שנכניס פחות רעלים, כך הכבד יצטרך לעבוד פחות קשה.


מחקרים אודות הטיפול הנטורופתי בכבד שומני


תבלינים בעלי פעילות אנטי דלקתית עוזרים בטיפול בכבד שומני
מחקר המוכיח כי סוגי תבלין מסוימים, בעלי פעילות כבדית, עוזרים לטיפול בכבד שומני

אומגה 3 כטיפול בכבד שומני
מחקר המוכיח את חשיבותה של חומצת השומן החיונית אומגה 3 בטיפול בכבד שומני

הקשר בין צריכה מרובה של שומן לבין היווצרות כבד שומני
מחקר המראה את הקשר בין אכילת תפריט רווי שומן לבין היווצרות כבד שומני


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת