מומחית לטיפול בהליקובקטר פילורי

 

ניסיון קליני

לילך נהרי ND Cl.h - מוסמכת בנטורופתיה, צמחי מרפא וביופידבק. בעלת ניסיון טיפולי של- 15 שנים. התמחות בבעיות דרכי עיכול עליונות ובהן טיפול נטורופתי להליקובקטר פילורי וכן לדלקות בקיבה - גסטריטיס, דלקת בוושט ועוד, במידה ונלוות להופעת החיידק.


החלמה מהליקובקטר פילורי ומניעה לטווח ארוך

הטיפול בחיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) משלב התמקדות במיגור החיידק מצד אחד והתייחסות לשורש הבעיה ולסיבות שגרמו לשגשוג החיידק מצד שני. הטיפול ממוקד ומספק מענה מקיף לתסמינים נלווים כגון כאבים ואי נוחות בקיבה, צרבות, גזים, תחושה של אוכל תקוע בגרון, נפיחות ועוד. שיטת הטיפול משלבת כאמור שלושה נושאים עיקריים: תזונה שיקומית, צמחי מרפא והפחתת סטרס, במידת הצורך. שילוב זה מוביל להשגת 2 מטרות עיקריות והם מיגור החיידק ומניעה ארוכת טווח. הצלחות אלו נובעות בעיקר מהתייחסות מקיפה ויסודית לבעייה.


הליקובקטר פילורי - גורמים ודרכי טיפול

חיידק ההליקובקטר פילורי מצוי אצל רבים מאיתנו בקיבה. רובנו לא מרגישים בקיומו עד לרגע בו הוא משגשג על דופן רירית הקיבה ועלול בכך לגרום לדלקת בקיבה - גסטריטיס, אשר נלווים אליה סימפטומים שונים כגון צרבות, בחילות, תחושת הקאה, תחושה של אוכל תקוע בגרון, גזים, נפיחות ועוד. בשלבים מתקדמים עלול להתפתח כיב קיבה - אולקוס.

חומציות גבוהה, חולשה חיסונית, בעיות רקע במערכת העיכול, או רמות סטרס גבוהות - הם מהגורמים המרכזיים לשגשוג הליקובקטר פילורי בקיבה. הטיפול הנטורופתי מתמקד הן בחיסול וצמצום אזורי המחייה של החיידק והן בסיבות להופעתו - בדרך זו הטיפול מספק מענה גם לתסמינים עצמם וגם לסיבות הרקע אשר גרמו לשגשוג החיידק מלכתחילה.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


בין מטרות הטיפול בהליקובקטר פילורי: פעילות אנטי חיידקית ישירה ואיזון רמת החומציות בקיבה, חיזוק מערכת העיכול, שיפור פעולות ספיגה, שיקום ריריות הקיבה במצבי דלקת, הפחתת סטרס, במידת הצורך, להקטנת העומס על מערכת החיסון והפחתה בייצור מוגבר של מיצי עיכול האופייניים למצבי מתח שונים או מתמשכים.


סיפורי הצלחה בריפוי הליקובקטר פילורי

שילוב תחומי התזונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס -הוכיח את עצמו במקרים רבים כבסיס המוצלח ביותר לטיפול בחיידק הליקובקטר ובדלקות קיבה נלוות. התאמת כל נושא בפני עצמו מול המטופל מסייע להפוך את התהליך לפשוט וקל ליישום ומכאן לשמירה על בריאות לטווח ארוך.


דוגמאות לסיפורי החלמה מחיידק הליקובקטר ובעיות דרכי עיכול עליונות


הליקובקטר פילורי וגסטריטיס

הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה

הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

הליקובקטר פילורי, עצירות וכאבי בטן

הליקובקטר פילורי וצרבות קשות

צרבות כרוניות וגוש תקוע בגרון

אולקוס, חרדות

אולקוס, כיב קיבה

אולקוס, עודף משקל

אולקוס ועצירות

אזופגיטיס

אזופגיטיס ובעיות עיכול

אזופגיטיס ומתח כרוני

אזופגיטיס, כולסטרול גבוה ותופעות גיל מעבר

אזופגיטיס, צרבות וגזים

גסטריטיס, בקע סרעפתי, כולסטרול גבוה

גסטריטיס וגזים

הליקובקטר פילורי, גסטריטיס ובקע סרעפתי,

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי


צמחי מרפא לטיפול בהליקובקטר פילורי

תכנית הטיפול משלבת שימוש בפורמולות צמחי מרפא המורכבות בהתאמה לצרכי המטופל ומשלבות בדרך כלל צמחים בעל יכולת אנטי חיידקית כגון קופטיס (Coptis) פעילות אנטי דלקתית והגנה על ריריות הקיבה כגון אולמוס (Ulmos) ועוד. התאמת הפורמולה בצורה אישית למטופל חשובה במטרה להשיג יעילות גבוהה ככל האפשר - במידת הצורך ניתן לשלב בפורמולה צמחים בעלי פעילות אנטי-דלקתית, פעילות נוגדת מזהמים אשר תורמת לחיסול חיידק ההליקובקטר וכן לסייע באיזון חומציות הקיבה והגנה על הריריות. צמחי מרפא אחרים תורמים להרגעה של פעילות עיכול, הרגעה כללית ואיזון מערכת העצבים, חיזוק התגובה החיסונית ועוד. השימוש בצמחי מרפא נעשה לזמן קצר וממוקד.


תזונה נכונה לטיפול בחיידק הליקובקטר

לתזונה תפקיד מרכזי וחשוב בטיפול בחיידק הליקובקטר. למזון אותו אנו צורכים יש השפעה ישירה על רמות החומציות בקיבה ועל רגישות וחוזק המערכת החיסונית. תזונה לקויה עלולה ליצור עומס גבוה על הקיבה ולהגביר את רמת החומציות. במצב זה, גם פעילות מערכת החיסון נפגמת והשילוב בין השניים מאפשר לחיידק אפשרות קלה יותר לשגשג על דופן רירית הקיבה. מנגד, כאשר התזונה נכונה - רמת החומציות בקיבה תקינה והתגובה החיסונית טובה דבר המאפשר למנוע שגשוג יתר של החיידק וכל מזהם אחר. במסגרת הטיפול נבנית תכנית תזונה אישית על מנת להשיג מטרות אלו. תכנית התזונה מותאמת לתקופת ההחלמה והיא מסייעת גם למניעה לטווח הארוך.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


הפחתת סטרס לסיוע במיגור החיידק

סטרס גבוה או מתמשך משפיע על רמת החומציות בקיבה ועל פעילות מערכת החיסון. שמירה על רמות מתח תקינות תורמות בצורה משמעותית לטיפול יסודי ומקיף בבעיית הליקובקטר פילורי. במסגרת הטיפול מתבצע איבחון לרמת הסטרס על ידי מערכת ביופידבק. מערכת זו מודדת ערכים של דופק, הזעה וקצב נשימות. ערכים אלו משתנים כאשר ישנה עוררות של מערכת העצבים האופיינית לסטרס גבוה. בדרך זו ניתן להבין כיצד ומתי מופיע סטרס, באיזה רמה הוא ועד כמה הוא משפיע. בעקבות אבחון זה, משלבים בתכנית הטיפול התייחסות ממוקדת להפחתת המתח. ההתייחסות כוללת תזונה, צמחי מרפא, טכניקות הרפיה ותרגול ביופידבק ספציפי.


כיצד מתבצע אבחון לגילוי הליקובקטר?

כיום נהוגות מספר שיטות אבחון לאיתור נוכחות של חיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) בקיבה, כל שיטת אבחון מתבצעת עם כלים שונים אך ההחלטה איזה בדיקה לבצע קשורה גם לשיקולים נוספים כגון מצב בריאות המטופל, גיל, קבוצת סיכון ועוד..

תבחין נשיפה:
הבדיקה הפופולרית והנפוצה ביותר - זוהי בדיקה מהירה ובעלת מהימנות טובה. טרם התבחין שותים כוס מיץ -לרוב תפוזים להם מוסיפים חומרים שונים אשר החיידק מפרק בפעילות בקיבה - במידה ויש נוכחות גבוהה - מתרחש פירוק של אוריאה לאמוניה וכן לדו תחמוצת הפחמן. הנבדק נושף למכשיר מדידה לחומרים אלו ועל פי התוצאה ניתן לקבוע את רמת השגשוג של החיידק בקיבה.

בדיקת צואה:
נחשבת לבדיקה פחות נפוצה. מצריכה תהליך מעט יותר מורכב וזמן המתנה ארוך יותר לקבל תוצאות, עם זאת נעשה בה שימוש בעת הצורך כי רמת האמינות שלה נחשבת גבוהה יותר מתבחין נשיפה. בדיקת צואה לאיתור חיידק הליקובקטר נעשית גם לאלו שלא יכולים לבצע את תבחין הנשיפה מסיבות כאלו או אחרות. בבדיקת צואה יש להשאיר דגימה במעבדה מורשית של משרד הבריאות.

גסטרוסקופיה וביופסיה:
שיטה נוספת לאיתור נוכחות של חיידק הליקובקטר בדופן הקיבה היא ביצוע הליך הנקרא גסטרוסקופיה - בהליך זה מוחדר סיב אופטי מהפה לקיבה. לרוב מתבצע בדיקה זו על מנת לבחון נושאים שונים במערכת העיכול כגון דלקתיות בוושט ובקיבה, פגיעה בתאים ועוד. במסגרת הבדיקה נוטלים דוגמית לבדיקת ביופסיה הנערכת במעבדה. גם תוצאות הביופסיה לאיתור הליקובקטר לוקחות מספר ימים.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


טיפול קונבנציונלי נפוץ להליקובקטר

ברפואה הקונבנציונלית נהוג לתת אנטיביוטיקה לחיידק הליקובקטר - בדומה לטיפול במזהמים חיידקיים אחרים. בנוסף לאנטיביוטיקה נהוג לתת גם תרופה ממשפחת מעכבי משאבות פרוטונים או מעכבי משאבות מימן (PPI-Proton pump inhibitors) כמו Omeprazole המוכרת בשמות מסחריים כגון אומפרדקס, נקסיום, לנטול, לוסק ועוד.

טיפול משולש להליקובקטר:
שילוב של סוגי אנטיביוטיקה ותרופה ממשפחת PPI בד"כ למשך כשבועיים. הטיפול המשולש ניתן לאחר קבלת נתונים כוללים על הצורך בנטילת האנטיביוטיקה ביחס לממצאי אבחון החיידק וכן על פי החלטה המבוססת על היסטוריה רפואית רלוונטית, מצב רירית הקיבה (האם קיים דלקת או כיב) ועוד.

לעיתים הטיפול המשולש נכשל ולטענת איגוד רופאי המשפחה תהיה זו טעות להמליץ שוב על טיפול משולש במקרים בהם נכשל הטיפול מומלץ לעבור לטיפול מרובע

טיפול מרובע להליקובקטר:
הטיפול המרובע כולל בד"כ שילוב אנטיביוטיקיות שלא נוסו במסגרת הטיפול המשולש וכן שילוב של תרופה PPI. הטיפול בד"כ נמשך כ-14 ימים.


האם הליקובקטר מדבק?

דרך ההדבקות ורמת הסיכון להדבק בהליקובקטר לא ברורים לחלוטין, עם זאת ידוע כי זהו חיידק נפוץ וההידבקות בו היא לא בהכרח קלה. הדעות לגבי דרכי ההידבקות עדיין חלוקות אולם נמצאו עדויות על מעבר של החיידק בין אנשים בעלי קרבה גבוהה (בני זוג, ילדים וכו') וכן על רקע תנאים סניטריים והיגיינה נמוכה.

האם אפשר להידבק בהליקובקטר על ידי נשיקה?
התשובה לשאלה הזו לא ברורה עד הסוף, יש אפשרות של הידבקות בנשיקה אולם הסבירות לכך היא לא גבוהה. ביחס לסוגי מזהמים וחיידקים אחרים של מערכת הנשימה או העיכול - יש הבדל ברמת קלות המעבר בין אדם לאדם כשמדובר בהליקובקטר. ההנחה היא כי הסיכוי ההידבקות בחיידק הליקובקטר דרך נשיקה או במגע גופני אחר הכולל יחסי מין - נמוכים. כמובן בכל מקרה בו יש חשד לנוכחות החיידק ומופיעים תסמינים אופייניים מומלץ לגשת לבצע אבחון מסודר.

תפוצת הליקובקטר בקרב האוכלוסייה
משערים כי ככל שהגיל עולה כך תפוצת החיידק גבוהה יותר. בסביבות גיל 50-60 תפוצת החיידק יכולה להגיע עד ל-70%-80% מהאוכלוסייה ויש כאלו הסבורים כי הוא נמצא בקיבה, בגילאים אלו ומעלה, אצל כל האנשים. אחת השאלות המסקרנות אם כך מדוע לא כולם סובלים מתסמיני החיידק? התשובה היא כי החיידק יכול להימצא ברמה נמוכה וללא השפעה בריאותית לעומת מצבים בהם הוא משגשג על רירית הקיבה ועלול לגרום להתפתחות דלקת, כיבים ועוד. לגוף יכולת התמודדות טבעית עם מזהמים שונים כולל חיידקים. כאשר תפקוד מערכת החיסון והעיכול משתבשות, חיידקים יכולים לערער את האיזון הבריאותי. הליקובקטר הוא אחד החיידקים הבודדים המסוגל לחיות בסביבה החומצית של הקיבה. הוא גודל על רירית הקיבה ומשנה את החומציות סביבו.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


כיצד התגלה חיידק ההליקובקטר וכיצד הוא פועל?

הליקובקטר פילורי התגלה בתחילת שנות ה-80 על ידי פרופ' בארי מרשל ודר' רובין וורן. קהילת המדע והרופאה באותם ימים פקפקו ואף ביטלו בזלזול את הרעיון כי יצור חי כלשהוא יכול לשרוד את חומציות הקיבה, לא כל שכן לחיות ולשגשג. זהו חיידק "מפותח" אשר מצליח לפרק חומר בשם אוריאה ועל ידי כך ליצור אמוניה - חומר בסיסי אשר סותר את חומציות הקיבה.. על ידי יצירת סביבה בסיסית מצליח ההליקובקטר להתיישב על תאי האפיתל שברירית הקיבה ובהמשך ליצור תגובה דלקתית אשר יכולה להתפתח ולגרום לנזק לתאים מסביב.

צמד הרופאים אשר גילה את החיידק כינו אותו בהתחלה בשם Campylobacter pylori - כעבור כמה שנים שונה שמו להליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) וכך הוא מוכר כיום.

תקופה ארוכה ניסו צמד הרופאים להוכיח את טענותיהם כי אכן יש חיידק והוא הסיבה לדלקות וכיבים בקיבה. על מנת להוכיח את העניין הדביק את עצמו פרופ' מרשל על ידי לגימת צלחת פטרי מלאה בחיידקי הליקובקטר. הוא פיתח בעקבות כך דלקת בקיבה אך הצליח למגר את החיידק על ידי טיפול אנטיביוטי. על תגליות אלו זכה בפרס נובל לרפואה.


מה יכול לגרום חיידק הליקובקטר?

כיום ברור כי הליקובקטר פילורי הוא אחד הגורמים המרכזיים להיווצרות דלקת רפידת הקיבה - גסטריטיס ובהמשך עלול מצב זה להתפתח לכיבים ואף לסרטן הקיבה. זהו חיידק מפותח משאר סוגי החיידקים המוכרים בעיקר בגלל יכולתו לחיות בסביבה החומצית של הקיבה. עקב כך, מגדיל החיידק בהדרגה את סביבת המחיה על דופן הרירית תוך יצירת סביבה בסיסית ודלקתית. דלקת זו יכולה להתפתח עם הזמן לפגישה ממשית בתאי הרירית ויצור פצע או כיב קיבה - אולקוס. הכיבים והדלקת יכולים להתרחש ברירית הקיבה עצמה ו/או בתריסריון. החמרה של כיב קיבה במלך הזמן עלול להוביל לגידולים ממאירים.

האם חיידק הליקובקטר מסוכן?
החיידק נמצא קשור בצורה ישירה עם היווצרות תהליכי דלקת ברירית הקיבה אשר יכולים להתפתח לכיבים. לכשעצמו ניתן לטפל בחיידק בצורה די פשוטה, אם באמצעים טבעיים ו/או על ידי נטילת אנטיביוטיקה. תפוצתו הרחבה של חיידק הליקובקטר מלמדת כי לא בכל מקרה הוא מצליח לגרום לנזק רחב היקף וכי אצל אנשים רבים מערכת החיסון ומערכת העיכול מצליחות להתמודד ולשמור את החיידק שלא יתפרץ. יתרה מזאת, טיפולים אר כוונו לחיזוק מערכת החיסון והעיכול הראו כי ניתן להשיב לגוף את יכולת ההתמודדות הטבעית אל מול הליקובקטר.


תקצירי מחקרים אודות הטיפול בחיידק הליקובקטר


החומר הפעיל בקינמון והשפעתו על התפתחות הליקובקטר בקיבה


נבדקה השפעתו האנטי דלקתית של החומר הפעיל בקינמון (cinnamaldehyde) במצבים של גסטריטיס כתוצאה מהליקובקטר. הקינמון הוא צמח נפוץ ותבלין מוכר. ברפואת צמחי מרפא משמש הקינמון למצבים רבים ומגוונים. בוצעה בדיקה על מנת לזהות את יכולת החומר הפעיל בקינמון ופעילותו האנטי דלקתית במקרים בהם רירית הקיבה מודלקת (גסטריטיס | Gastritis) ונגועה בחיידק הליקובקטר. נמצא כי לקינמאלדהייד פעילות העשוייה למנוע הצמדות החיידק לתאים בדופן הקיבה וכי לחומר הפעיל פעילות אנטי דלקתית על רירית הקיבה באמצעות מנגנון חסימת מסלול מטבולי בשם NF-κB.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25744466


צמחי מרפא לעיכוב שגשוג הליקובקטר במצבי גסטריטיס


חיידק הלקובקטר פילורי המשגשג בתאי רירית הקיבה עלול לגרום לדלקות בקיבה ברמות שונות. העמידות הגדלה של חיידקים שונים מביאה למציאת דרכי התמודדות יעילים במקרי הדבקות בחיידק. בבדיקה מעבדתית נבחנו השפעתם האנטי חיידקית של מספר צמחי מרפא וכן שמנים אתריים כנגד חיידק הלקובקטר פילורי וקמפילובקטר ג'ג'וני. צמחי המרפא אשר הראו השפעה גבוהה היו: פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis). בדיקה זו העלתה את פוטנציאל היכולת של צמחי מרפא בעיכוב גדילת חיידק הליקובטר פילורי (H. pylori) אשר נמצא קשור למחלות דלקתיות בקיבה כגון גסטריטיס ואולקוס.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gastritis+filipendula


קופטיס - Coptis chinensis - והליקובקטר פילורי


חיידק הליקובקטר עלול להיות טריגר מרכזי לדלקות בקיבה כגון גסטריטיס, אולקוס ועוד. מעבר לחיידק גם גורמים אחרים כגון עישון, סטרס ותזונה לקויה עלולים לגרום לנזק לתאי הקיבה. כדי לבדוק מרכיבים שונים היכולים לסייע נבחנו מספר צמחי מרפא. מיצוי של הצמח קופטיס (Coptis chinensis) המכיל את החומר הפעיל פלמאטין (Palmatine) נבדק בעכברי מעבדה והראה השפעה חיובית כנגד פעילות חיידק הליקובקטר ומניעת נזקים לתאי הקיבה. גם הברברין - חומר פעיל נוסף בצמח הקופטיס הראה יכולות מגנות על תאי הקיבה.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24795799


ליקוריץ (Glycyrrhiza glabra) וחיידק הליקובקטר


במחקר נבדקו השפעת החומרים הפעילים בצמח המרפא ליקוריץ: גלברידין, גלברן, ליקוקלקון, ליקוריצין וליקוסופלבון כנגד פעילות חיידק הליקובקטר פילורי. עולה כי לחומרים יש פעילות מעכבת גדילת החיידק. מכאן עולה האפשרות כי ניתן יהיה לבחון שימוש בצמח זה למצבים בהם מעורב הליקובקטר כגון דלקת בקיבה וכיבי קיבה.

לחצו כאן לקריאת תקציר המחקר (Abstract):
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320502018647