עצירות - טיפול טבעי בעצירות וריפוי טבעיעצירות - רקע כללי

עצירות הינה קושי בהטלת צואה. קושי זה עלול לגרום לכאבי בטן, נפיחות בבטן וחסימת מעי ע"י צואה. לרוב בעצירות יש בעיה בתנועתיות המעי. התנפחות הבטן, צואה קשה, הרגשה של חוסר התרוקנות לאחר הטלת צואה הם גם סימנים המעידים על עצירות. עצירות יכולה להיות מאוד לא נוחה אך לרוב סימפטום זה לא מאותת למחלה חריפה. יציאה כל יום הינה קריטית לשמירה על בריאות הגוף ומניעת מחלות, מפני שהמעי הוא מקור לרעלנים רבים. למשל, נמצא כי אנטיגנים ורעלנים מחיידקי המעיים קשורים להתפתחות של סוכרת סוג 2, דלקת קרום המוח, חולשת שרירים חמורה, מחלת בלוטת התריס, דלקת כיבית במעי הגס ומחלות אחרות.


גורמים נפוצים לעצירות

חשוב להבין כי עצירות הינה סימפטום ולא מחלה בפני עצמה. כדי לפתור את בעיית העצירות יש למצוא את שורש הבעיה ובה לטפל. על ידי תשאול נטורופתי מקיף ניתן למצוא את שורש הבעיה.

• תזונה לקויה, עשירה במזונות מזוקקים ומעובדים ודלה בסיבים

• חוסר נוזלים

• חוסר פעילות גופנית

• הריון

• גיל מתקדם

• תרופות

• שימוש בלקסטיבים, תרופות משלשלות הגורמות למעיים עצלות ובחוקנים

• מחלות מטבוליות כגון היפוקלמיה, יתר סוכר בדם, אורמיה ועוד

• מחלות אנדוקריניות כגון תת פעילות בלוטת התריס, יתר סידן בדם, אי ספיקת בלוטת יותרת המוח ועוד

• מחלות מעיים כגון דיורטיקולוזיס, תסמונת המעי הרגיז, גידולים

• מחלות עצביות כגון טרשת נפוצה, שבץ, פרקינסון ועוד


טיפול נטורופתי טבעי לעצירות

טיפול טבעי בעצירות, הוא בבעיה עצמה ולא בסימפטום המתבטא בעצירות. הטיפול הראשוני הוא סילוק כל הגורמים הידועים העלולים לגרום לבעיה. במסגרת התשאול הנטורופתי ועל ידי הסתמכות על תוצאות בדיקות מעבדה, ניתן להפריח או לאשש את הגורמים לעצירות המצויינים לעיל. לפי האבחנה המתקבלת מותאם למטופל תפריט תזונתי, פורמולת צמחי מרפא ותוספי תזונה אשר ביחד מהווים טיפול יעיל ביותר לעצירות. ישנם צמחי מרפא העוזרים על ידי תמיכה בגוף ויש הגורמים בצורה אקטיבית ליציאה. הצמחים הגורמים בצורה אקטיבית ליציאה עלולים לגרום למעיים עצלנות, כך שלא כל צמח מרפא נכון וטוב לשימוש במקרי עצירות. לפני שימוש בצמחי מרפא יש להתייעץ עם נטורופת, ומומלץ ליטול צמחי מרפא רק במסגרת טיפול.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בעצירות

שאלה

אני מחפשת מידע על צמח בשם סנה. מה שידוע לי שהוא מיועד לטיפול בעצירות.

הייתי רוצה לדעת עליו יותר.

תשובה

סנה הינו חומר משלשל המופק מעלים מיובשים או מתרמילי צמח הסנה (CASSIA). יחד עם תוכן הצואה נפלטים גם מלחים ומינרלים חשובים, ולכן אין להשתמש בצמח זה באופן כרוני. כמו כן הוא עלול לגרום לכאבים והתכווצויות בבטן. שימוש ממושך עלול לגרום התרגלות המעי ולקבע את העצירות. אין להשתמש בסנה יותר משבוע! עצירות הינה סימפטום נפוץ בעולם המודרני. על ידי שינוי תזונתי הבעיה נפתרת. לקיחת משלשלים כגון סנה רק מקבעים את הבעיה וגורמים נזק למעי.

שאלה

לבני יש עצירות כבר כמה ימים הוא בן 6 . אבקש לקבל פתרון טבעי ע"י צמחי מרפא.

תשובה

עצירות כמה ימים לילד בן 6 - יש לבדוק מה קורה איתו. יש לבדוק לעומק את הרגלי האכילה שלו והאם יש סיבה נפשית לעצירות. אני לא מציעה להזניח דבר כזה, אם הצואה תהיה קשה וכואבת לאחר כמה ימים יתכן והוא יכנס למעגל של פחד מלהטיל צואה. בינתיים תן לו חצי כפית אבקת אצידופילוס ביום עד כפית, סלק מגורר באוכל ולשתות הרבה מים.

שאלה

רציתי להתייעץ בנושא עיכול, עצירות. ישנן תקופות בהן פעולת המעיים שלי כל כך איטית, יציאה אחת ל-4 ימים, מלווה בכאבים. זאת למרות שאני משתדלת מאוד לשמור על תזונה נכונה - אכילה של פירות וירקות, שתיית מים, מנוחה לקיבה (לא אוכלת כל הזמן) ארוחות מסודרות ופחות או יותר בזמנים קבועים. התחושה הזו מאוד לא נעימה, כל אזור הבטן והמותניים מתנפח וקיימת אי נוחות כללית שמשפיעה גל על מצב הרוח שלי. מדוע זה קורה?

תשובה

יש לתשאל אותך לעומק במסגרת טיפול טבעי בעצירות ולבדוק מאיפה נובעת החולשה במערכת העיכול והאם היא מלווה בסימפטומים נוספים. יתכן שבמקרה שלך תזונה נכונה לא מספיקה ויש להשתמש בצמחי מרפא. מניסיון, צמחי מרפא יכולים לעשות פלאים ולעזור לפתור עצירות גם של 50 שנה.


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת