עקצוצים בגוף, מתח וחרדה

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
עקצוצים בגוף, מתח וחרדה

רקע אודות המטופלת:
רבקה, בת 55, נשואה + 2, מורה, משקל תקין, לא מעשנת, עושה הליכות 5-6 פעמים בשבוע

פירוט תלונות עיקריות:
כאבים בגוף: התחיל לפני 8 חודשים, כשיצאה לחופשת קיץ, עקצוצים בכל הגוף, מלווה בתחושת נימול. בדיקות רפואיות לא העלו דבר. העקצוצים דוקרים כמו סכינים, נמשכים כל היום, וגורמים למתח רב בגוף.
חרדה: מתבטאת בהזעה מרובה, אי שקט, חוסר תאבון, מרגישה במתח, לא מצליחה להרדם (משתמשת בכדור שינה להרדם), מרגישה שיש פעילות יתר בגוף. יש פחד נוראי ממוות שמתבטא בפחד לישון בחושך(מרגישה שנחקנת מפחד). בעקבות כל זה איבדה את הבטחון העצמי שלה. שקלה להפסיק לעבוד. כשנשאלה האם חוותה טראומה בתקופה האחרונה, סיפרה שאמה נפטרה עקב מחלה והיא ליוותה אותה בתהליך הגסיסה.

פירוט תלונות ברקע:
גיל מעבר: בחודשים האחרונים ווסת לא סדירה, מדלגת חודש-חודשיים.לפעמים סובלת מגלי חום

 

הטיפול הנטורופתי בעקצוצים בגוף, מתח וחרדה

רבקה הגיעה במצב של חרדה המתבטאת גם בחרדה גופנית. תחושה של נימולים ועקצוצים הם תופעה ידועה בחרדה. כמובן שיש ראשית לשלול פתולוגיות אחרות לפני שמתקבלת אבחנת חרדה. במצבי חרדה הגוף נכנס לכוננות יתר המתבטא בלחץ ומתח קיצוניים, בלי יכולת לצאת ממצב זה. נפשית רבקה עברה תקופה מאוד קשה עם אימה שהסתיימה במות אימה. אך במקביל מתרחשים שינויים הורמונלים עצומים בגופה שמוסיפים לתחושת חוסר השליטה וחוסר היציבות. הטיפול הנטורופתי במצב זה עובד בשתי רמות עיקריות - איזון הורמונלי ועזרה לגוף לעבור את השלב לגיל המעבר בצורה קלה יותר, ואיזון נפשי על ידי תמיכה במערכת העצבים. על ידי התאמה של צמחי מרפא ניתן לאזן את המערכת ההורמונלית ואת מערכת העצבים. צמח מרפא כגון סימיסיפיוזה יעיל גם לאיזון הורמונלי וגם להתקפי חרדה. הוא בעל איכות מקררת ומרגיעה. ישנם צמחי מרפא ספציפיים למצבי חרדה כגון ליקופוס וולריאן. בנוסף, לתזונה תפקיד מרכזי. ישנם מרכיבים בתזונה שיכולים לעורר תגובת כוננות יתר של הגוף. מזונות מעוררים שמכילים קפאין או כמויות גבוהות של סוכר יכולים לתרום לתחושת החרדה. נבנה לרבקה תפריט תזונתי מאוזן שעשיר בכל המרכיבים החיוניים שהיא זקוקה להם. כחלק מהטיפול הומלץ לה על תוספי תזונה המכילים חומצות שומן חיוניות, בעיקר למערכת העצבים, וויטמינים החשובים לפעילות תקינה של נוירוטרנסמיטורים במוח.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בעקצוצים בגוף, מתח וחרדה

רבקה החלה את הטיפול בהענות מלאה. היא התחילה לקחת את צמחי המרפא והתוספים ושינתה הרגלי תזונה. השיפור חל בהדרגה בכל הרמות - הפיזי והנפשי, והיא לאט-לאט הרגישה שהיא פחות לחוצה, יש פחות עקצוצים, גלי החום נעלמו וההרגשה הכללית השתפרה בצורה משמעותית. לאחר 3 חודשי טיפול מצבה של רבקה היה מאוזן. במהלך המפגשים נהלנו שיחות רבות, רבקה נפתחה וסיפרה של פחדיה וקשייה, היא הגיעה למסקנה שיש גם שינויים אישיים שהיא צריכה לעשות בחייה וראתה את הטיפול והשיפור במצבה הזדמנות להתחיל להגשים חלומות ישנים שהדחיקה. סה"כ רבקה היתה איתי בטיפול שנה, עד שהרגישה מספיק מחוזקת ומאוזנת להפסיק עם הטיפול.


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת