גסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית וכאבי מחזור חזקים

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
גסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית וכאבי מחזור חזקים

רקע אודות המטופלת:
שמרית, בת 32, עובדת כעצמאית, רווקה, לא פעילה גופנית, תזונה לא מאוזנת

פירוט תלונות עיקריות:
גסטריטיס: החל לפני 12 שנה, סבלה מהקאות ובחילות, ירדה כתוצאה מכך במשקל, אובחן חיידק הליקובקטר, טופלה באנטיביוטיקה והתופעות חלפו. נשאר ריפלוקס- מיצי קיבה שעולים מהקיבה לוושט וגורמים לגירוי ריריות הוושט. לפני חודשיים עשתה שוב בדיקה להמצאות ההליקובקטר ונמצאה חיובית. קיבלה שוב אנטיביוטיקה. הפחית קצת את הבחילות אך עדיין מקיאה. בנוסף, יש כאבים ברום הבטן, לא מסוגלת לאכול, אין תאבון בכלל, משלשלת 2-3 פעמים ביום.
תסמונת קדם וסתית וכאבי מחזור: יומיים לפני המחזור ובזמן מחזור סובלת משלשולים, הקאות, חום גבוה, חוסר תאבון, כאבי בטן נוראיים. לוקחת 4-5 כדורי אופטלגין כל יום.

פירוט תלונות ברקע:
כולסטרול כללי גבוה: תוצאות בדיקות דם אחרונות הראו 223
CRP: מדד הדלקתיות בדם הראה 10 - גבוה
שיעול כרוני בגלל רפלוקס במערכת העיכול
חום גבוה כל ערב: 38 מעלות, מלווה בעייפות, חולשה, כאבי פרקים, צמרמורות, כאבי ראש
אין חשק מיני
בגיל 21 הוציאו לה את כיס המרה בגלל אבנים


הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית וכאבי מחזור חזקים

גסטריטיס הינה דלקת בקיבה. הקיבה מפרישה חומצות עיכול חזקות ביותר. אם נוצר חוסר איזון בקיבה, חומצות הקיבה מגרות את רירית הקיבה, פוצעות אותה וגורמות לדלקת מקומית המתבטאת בכאב. הטיפול הקונבנציונלי הינו תרופות סותרות חומצה ותרופות המורידות את יכולת הקיבה להפריש חומצות קיבה. מצב זה מטיל מום בקיבה וביכולת שלה לפרק את המזון, יש ירידה בספיגת המזון ולאורך זמן מופיעים חסרים. הנטורופתיה מאבחנת מצב נוסף לעודף חומציות. מצב הפוך לגמרי הנקרא היפוכלורידריה, תת חומציות. מצבי תת חומציות גם יכולים להתבטא בצרבות שכן המזון שנכנס לקיבה אינו מתעכל כמו שצריך, הוא נשאר בקיבה ומותסס, ההתססה גורמת לגזים המעלים את חומצות הקיבה למעלה וגורמים לצרבת. אנשים הסובלים מצרבות בעקבות תת חומציות מקבלים תרופות להורדת החומציות, מה שמוביל להחמרה במצב לאורך זמן. שלומית אובחנה על ידי כסובלת מהיפוכלורידריה. חוץ מהגסטריטיס היא סובלת מתופעות נוספות המעידות על היפוכלורידריה - הבחילות וההקאות מעידות על מזון שלא מתפרק בצורה תקינה וכן הצואה הרכה. הבעיה של שלומית אינה רק של מערכת עיכול לא מאוזנת. אם נסתכל על התמונה כולה יש מצב של דלקתיות יתר בכל הגוף. אנחנו יודעים מבדיקות דם שה CRP שלה גבוה, ולכן זה ברור שיש דלקתיות יתר, אבל כאבי המחזור הקשים, החום הגבוה כל ערב ובעקבות זה כאבי פרקים - כולם מעידים על דלקת לא רק בקיבה אלא בגוף כולו.לכן, במסגרת טיפול נטורופתי נרצה להוריד את רמת הדלקתיות, ואת זה בהחלט אפשר לעשות על ידי תזונה אנטי דלקתית , תוספי תזונה וצמחי מרפא אנטי דלקתיים. נבנתה לשמרית תכנית טיפול אישית הכוללת תזונה קלה מאוד לעיכול - תזונה צמחונית, מבושלת, מחוממת. בגלל המצב הקשה שלה, שלא יכלה לאכול אוכל בלי להקיא, התחלנו בתזונה מאוד בסיסית וקלה. בנוסף, שלומית החלה ליטול צמחי מרפא אשר מצד אחד מורידים את הדלקת בקיבה, מגינים על רירית הקיבה, כגון מטריקריה (קמומיל) ופיליפנדולה ומצד שני מעודדים הפרשה של מיצי עיכול ומחזקים את תהליך העיכול כגון סינרה ואנג'ליקה אירופאית. היא קיבלה גם צמחי מרפא להורדת הדלקת ואיזון הורמונלי כגון ויטקס. כמו כן, על ידי תוספת של חומצות שומן חיוניות ירדה רמת הדלקת.


תוצאות הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית וכאבי מחזור חזקים

לאחר 3 שבועות חל שיפור משמעותי אצל שמרית. היא הפסיקה להקיא והבחילות נפסקו. זו הייתה הקלה מאוד גדולה בשבילה. לאט-לאט הסקנו מסקנות לגבי מזונות מסוימים שגורמים לתגובה קשה וחזקה בגוף - לבחילות, הקאות, לחום הגבוה, לשלשולים ולכאבי הבטן. הגוף של שמרית דחה מזונות מסוימים, אבל מחוסר מודעות וידע שמרית המשיכה להכניס אותם לגופה. ברגע שמזונות אלו הוסרו, מצבה של שמרית הלך והשתפר. לאחר 4 חודשים שמרית התאזנה לחלוטין במערכת העיכול ובמערכת ההורמונלית. כאבי המחזור פחתו והיא לא נזקקה לאופטלגין יותר. היא הבינה ממה עליה להמנע ובכך נפתרה בעייתה. הצ'ופר היה שבבדיקות דם הכולסטרול התאזן בעקבות התזונה האנטי דלקתית ששמרית החלה לאכול ותוצאות בדיקות דם אחרונות הראו כולסטרול כללי 180.


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת